Każda firma czy zakład produkcyjny, który zajmuje się obróbką skrawaniem, powinien być wyposażony w odpowiednią frezarkę lub ploter CNC. Oba te urządzenia są często spotykane w przemyśle, zazwyczaj naprzemiennie, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby użytkować je jednocześnie. Jak jednak odróżnić frezarkę i ploter CNC od siebie? To istotna kwestia dla każdego przedsiębiorcy z branży przemysłowej, jak i zatrudnianych przez niego pracowników.

Ploter CNC czy frezarka – co wybrać?

Poddając dany materiał obróbce skrawaniem, często wykorzystywana jest w tym celu frezarka, jednak to nie jedyny sposób na wykonanie tego typu operacji. W tym celu służy także wspomniany wcześniej ploter CNC. To wysokiej jakości urządzenie, które korzysta z najnowszych dokonań technologicznych i pozwala na efektywną oraz komfortową pracę. Ploter CNC nazywany jest też często ploterem frezującym bądź stołem do frezowania. Jego zadaniem jest wycinanie, wiercenie, nacinanie oraz grawerowanie wybranych wzorów bądź kształtów w rożnego typu powierzchniach. Dzięki zastosowaniu rozwiązań komputerowych i możliwości zaprogramowania całego urządzenia, pozwala ono na wykonanie nawet bardzo skomplikowanych operacji. Szukając odpowiedzi na pytanie – czy warto wybrać frezarkę czy ploter CNC, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od indywidualnych wymagań oraz upodobań. Warto jednak zaznaczyć, że frezarki wykonują mniej dokładną obróbkę, jednak z większą mocą niż plotery.

Nie tylko branża przemysłowa

Ploter CNC to urządzenie, które może być stosowane nie tylko w przemyśle czy produkcji. Takie maszyny są powszechnie wykorzystywane także w branży reklamowej. Przycinanie, wycinanie czy tworzenie specjalnych kształtów w różnego rodzaju materiałach, to często stosowany sposób na stworzenie niepowtarzalnego banneru czy produktów reklamowych.  Sprawdzi się w każdej firmie zajmującej się promocją oraz tworzeniem materiałów marketingowych. Ploter CNC  od firmy Maschinenbau Luib Martin to połączenie wysokiej jakości oraz funkcjonalności. Taka maszyna to rozwiązanie dostosowane do wydajnej i efektywnej pracy.