Czym się zajmujemy?

Tworzymy produkty dostosowane do wymagań i indywidualnych potrzeb klienta. Realizujemy złożone projekty od momentu nakreślenia technicznego planu maszyny, aż po jej wykonanie, montaż i uruchomienie.

Frezerka CNC od polskiego producenta

Frezarki CNC to przemysłowe maszyny stosowane w ogromnych zakładach produkcyjnych, jak i w małych firmach. Ich główne zadanie polega na obróbce skrawaniem wielu zróżnicowanych materiałów, m.in. drewna, tworzyw sztucznych, kompozytów, metali. Mogą to być zarówno powierzchnie płaskie, jak i bryły przestrzenne.

Maszyny sterowane komputerowo

CNC to skrót od Computerized Numerical Control, co tłumaczymy jako komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Działanie frezarki CNC zależy od tego, jak zostanie zaprogramowany mikrokomputer. Przed pracą maszyny operator może ustawić m.in. z jaką prędkością ma odbywać się obróbka oraz czy ma to być np. frezowanie, wiercenie czy gwintowanie.

Zaletą frezarek CNC i ploterów frezujących jest niewątpliwie szybkość, precyzja pracy oraz możliwość uzyskania powtarzalnych wzorów.
Jakie warunki powinna spełniać wysokiej jakości frezarka CNC i ploter?

Po pierwsze, maszyny tego typu nie powinny być problematyczne w obsłudze. Panel sterujący ma być dość intuicyjny. Po drugie, dobre frezarki CNC i plotery CNC wyróżniają się stabilną, sztywną, zwartą konstrukcją. Ten parametr przekłada się na dokładność pracy maszyny – frezowania, wiercenia, cięcia. Najczęściej szkielet maszyny wykonuje się z żeliwa. Po trzecie, frezarka CNC musi być wyposażona we wrzeciono pionowe i poziome. Po czwarte, wysokiej jakości frezarki CNC wyróżniają się szybkością pracy wrzeciona – około kilku tysięcy obrotów na minutę.

Przed zakupem frezarki CNC warto uwzględnić również jej gabaryty. Wielkich rozmiarów maszyny sprawdzą się w przestronnych halach produkcyjnych. Natomiast frezarki CNC o polu roboczym np. 2000×1500 mm w małych zakładach produkcyjnych.

Ile osi wybrać?

Większość producentów oferuje trzy – i czteroosiowe centra frezujące. Alternatywnym rozwiązaniem wobec nich okazują się być centra frezujące opierające swe działanie na pięciu osiach. Te jedne z najnowocześniejszych maszyn są dostosowane do obróbki wymagających materiałów i tworzenia dość skomplikowanych wzorów. Z tego względu frezarki CNC 5-osiowe znajdują zastosowanie w takich gałęziach produkcji jak np. lotnictwo czy medycyna.

Dodatkowe opcje w frezarkach CNC

Na życzenie klienta maszyny przeznaczone do obróbki skrawaniem mogą zostać uzupełnione o dodatkowe akcesoria, które czynią je jeszcze bardziej uniwersalnymi. Niewątpliwie przydatny może okazać się system chłodzenia, działający podczas pracy maszyny. W tym zakresie klient może wybierać spośród mgły olejowej lub chłodzenia cieczą. W przypadku obróbki np. drewna niezbędny będzie odciąg wiórów.

Ploter frezujący a frezarka CNC

Plotery frezujące znajdują zastosowanie w branży reklamowej. W głównej mierze są wykorzystywane do nacinania, wycinania kartonu, papieru, folii oraz wiercenia w metalu i tworzywach sztucznych. W zależności od modelu, ploter frezujący znajduje zastosowanie podczas trójwymiarowej obróbki twardych materiałów.